رژیم غذایی مردم تایلند

تایلند نام کشوری در جنوب‌شرقی آسیاست که به دلیل جاذبه‌هابی فرهنگی و طبیعی منحصرف به فرد و زیبا یکی از مهمترین مقاصد گردشگری و توریستی مردم جهان از جمله ایرانی‌ها به شمار می‌رود. اگر تور تایلند را رزرو کرده اید این مطلب را بخوانید . از مشخصه‌های بارز رژیم غذایی Thai که در اصل همان برنامه‌ی غذایی ملی کشور تایلند به شمار می‌رود، می‌توان به تعادل، توجه به جزئیات و تنوع مواد غذایی اشاره کرد که در کتاب The Principles of Thai Cookery (قوانین آشپزی تایلندی) نوشته‌‌ی مک‌دانگ به آن پرداخته شده است. او در کتاب خود می‌نویسد: غذای تایلندی چیست؟ هر کشوری ویژگی‌ها و رژیم غذایی ویژه‌ی خودش را دارد. این رژیم جلوه‌ای از فرهنگ، محیط، ابتکار و ارزش‌های آن کشور و مردمانش خواهد بود. در مورد تایلند کلماتی چون پیچیدگی، توجه به جزئیات، بافت و رنگ‌بندی، تنوع مزه‌ها و استفاده از ترکیبات گیاهی و دارویی بیش از پیش به ذهن می‌رسد. مردم تایلند تنها به مزه‌ی غذای خود اهمیت نمی‌دهند و از نظر آنها ظاهر و بوی غذا، ترکیب آن با دیگر مواد غذایی، بخش‌های تشکیل دهنده‌ی یک وعده غذایی و حتی نحوه‌ی خوردن و مصرف کردن غذا نیز از اهمیت ویژه‌ای برخودردار است و شخصیت تایلندی را نشان می‌دهد. مردم تایلند سعی دارند همواره وعده‌های غذایی سبک و در عین حال معطر، خوشبو و نسبتا تندی را تهیه کنند که به دلیل بهره‌گیری از حداقل ۳ تا ۴ مزه‌ی مختلف همواره در هر وعده‌ی غذایی پیچیدگی‌های زیادی به چشم می‌خورد و غالبا طعم‌های اصلی شیرین، شور، ترش، تلخ و حتی تند در یک وعده‌ی غذایی احساس می‌شود. دیوید تامسون از آشپزهای مشهور استرالیایی که تخصص زیادی در پخت غذاهای تایلندی دارد می‌گوید: غذاهای تایلندی به هیچ عنوان ساده نیستند و تنها هدف بهره‌گیری از المان‌ها و عناصر مختلف برای تهیه‌ی یک وعده غذایی خوش طعم و هماهنگ است که می‌توان از آن به یک آهنگ یا موسیقی زیبا ولی پیچیده و مملو از نت‌ها یاد کرد. شاید برای خیلی‌ از غربی‌ها این موضوع اصلا اهمیت نداشته باشد ولی برعکس تایلندی‌ها برای پیچیدگی و بهره‌گیری از طعم‌های مختلف در غذاهای خود ارزش‌ زیادی قائل هستند. رژیم غذایی تایلند یکی از محبوب‌ترین و در عین حال مهم‌ترین رژیم غذایی در دنیاست. سال ۲۰۱۱ میلادی ۷ نوع از غذاهای تایلندی در بین ۵۰ غذای خوشمزه دنیا به انتخاب مردم قرار گرفته که این نظرسنجی توسط شبکه‌ی بین‌المللی CNN در بین ۳۵ هزار رای‌دهنده برگزار شده است.
تام یام گونگ (tom yam goong)
پد تایلندی (pad Thai)
سم تام (som tam)
کاری ماسامان (massaman curry)
کاری سبز (green curry)
برنج سرخ شده تایلندی (Thai fried rice)
مو نام توک (moo nam tok)
تایلند بیشترین تعداد غذای این لیست را نسبت به دیگر شرکت‌کنندگان به خود اختصاص داده بود. تام یام گونگ (tom yam goong مقام چهارم)، پدتای (pad Thai مقام پنجم)، سام‌تام (som tam مقام ششم)، ماسامان کری (massaman curry مقام دهم)، گرین کری (green curry مقام نوزدهم)، برنج سرخ‌شده تایلندی (Thai fried rice مقام بیست و چهارم) و موونام توک (moo nam tok مقام سی و ششم)، را کسب کردند.
رژیم غذایی ملی و تاثیرپذیری تاریخی
از نظر رژیم و تنوع غذایی می‌توان تایلند را به چهار بخش مهم تقسیم کرد که در واقع تقسیم‌بندی کلی و اصلی این کشور به شمار می‌رود:
تایلند مرکزی
رژیم غذایی این منطقه مبتنی بر برنج کشت شده در زمین‌های پست و مرطوب بانگکوک است که پیش از رسیدن مردم برمه به این منطقه تحت تاثیر فرهنگ پادشاه اولیه تایلند سوخوتای و ایوتایا و داراواتی قرار داشته است.
تایلند شمال شرقی
ایسان یا همان رژیم غذایی شمال‌شرقی تایلند بیشتر تحت تاثیر خورات پلاتئو بوده که با فرهنگ غذایی مردم لائوس شباهت زیادی دارد و بعدها با توجه به اسنادی که از زمان امپراتوری کامبوجی‌ها منتشر شده از فرهنگ مردم کامبوج الهام گرفته شده است.
تایلندی شمالی
این منطقه که مملو از کوهستان‌ها و دهکده‌های سرد است و جزو مناطق پر ارتفاع این کشور به حساب می‌آید و سال‌ها قبل تحت حکمرانی پادشاه لانا بوده و نژاد اثلی تایلندی‌ها در این منطقه ساکن هستند.
تایلند جنوبی
رژیم غذایی تایلند جنوبی مربوط به جزایر و دریاهای میان دو کشور تایلند و میانمار است که به دوران سلطان پاتانی است.
البته در قرون گذشته رژیم غذایی و سنت‌های تایلند و کشورهای همسایه روی یکدیگر تاثیر بسزایی داشته‌اند. تغییرات منطقه‌ای همچون وضعیت آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی منطقه تاثیر مهمی روی رژیم غذایی مردم تایلند داشته و به عنوان مثل رژیم غذایی تایلندی شمالی وارد رژیم مردم برمه، لائوس شمالی و همچنان استان یونان در چین شده است. در حالی که رژیم غذایی ایسان یا همان شمال‌شرقی تایلند نیز با لائوس جنوبی ویتنام شرقی و کامبوج شباهت‌های زیادی دارد.

خدمات و محصولات صنعتی

 الکتروپمپ

 

 

 

خدمات مهاجرت و خدمات تور
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

 

تور آلانیا سفر به آلانیا

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم

آلانیا ، تور آنتالیا، سفر به آلانیا

مارماریس و سفر به مارماریس تور مارماریس