سفرهای لحظه آخری

در چند سال اخير واژه " تور هاي لحظه آخري " در بين مسافران و گردشگران به واژه اي آشنا تبديل شده است . در خارج از ايران و در کشورهاي پيشرفته واژه تورهاي دقيقه آخري (Last Minute) ساليان سال است که جايگاه خود را بين مسافران، آژانسهاي مسافرتي، هتلداران و شرکت هاي هواپيمايي جايگاه خود را باز کرده و به بخشي جداناپذير از صنعت گردشگري تبديل شده است.
صنعت گردشگري نيز مانند بسياري از مشاغل داراي فصول High و Low ميباشد . به اين معني که هر مقصدي به تناسب آب و هوا ، شرايط اقليمي، اقتصادي و . . . داراي فصول پر مسافر و کم مسافر ميباشد و شرکتهاي فعال در اين حيطه براي اينکه زيان خود را به حداقل برسانند اقدام به ارائه آفرهايي جهت پر شدن ظرفيت خود و مجاب کردن مسافران جهت استفاده از خدمات خود نمايند. همچنين ممکن است حتي در فصول سفر نيز گاهي اين ظرفيت ها آنگونه که پيش بيني ميشود پر نشوند و براي اينکه جلوي ضرر بيشتر گرفته شود خدمات توريستي (شامل تور، انواع و اقسام بليط، هتل و . . .) را با درصد تخفيف هايي بين (5 الي 70 درصد) ارائه مينمايند.
ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست و هتل داران، آژانس هاي مسافرتي و شرکت هاي هواپيمايي اقدام به ارائه آفرها و تخفيف هايي ويژه Low Season و يا مواقعي که آنگونه که قرار بوده پيش برود اما نرفته است، مينمايند.
اين رويه تا چند سال پيش به صورت بسيار نا منظم و بدون قاعده و بدون تمرکز خاصي و فقط در محدوده کوچکي از دوستان، آشنايان، مسافران و مشتريان ثابت شرکت هاي مسافرتي و هتل ها صورت ميگرفت اما با راه اندازي وب سايت هاي "  تورهاي لحظه آخري " اين قاعده تغيير پيدا کرد و فرصتي پيش آمد تا آژانس هاي مسافرتي آفرها و خدمات تخفيف خورده خود را در پيش روي هزاران مسافر قرار دهند.
"تور لحظه آخري به توري گفته ميشود که در حداقل فاصله زماني تا تاريخ امکان پذير بودن ثبت نام براي آن تور قرار گرفته است و ظرفيت تور تکميل نشده است، بنابراين آژانس/هتل در وحله اول با کم کردن سود و در وحله بعدي با پذيرش ضرر کمتر اقدام به ارائه آفرهايي براي فروش و خالي نماندن ظرفيت خود مينمايند. که اين مدت زماني معمولا بين 1تا 3 روز مانده به اتمام تاريخ ثبت نام تور و اجراي آن تور براي مقاصدي که نياز به ويزا ندارند و 5 روز الي 10 روز براي مقاصدي که نيازمند ويزا هستند ميباشد.
ذکر اين نکته ضروريست که آفرها تنها براي مقاصدي که چارتر شده اند و عدم تکميل ظرفيت باعث ايجاد ضرر مالي سنگيني براي آژانس خواهد شد، پيش خواهد آمد و هيچگاه براي مقاصد خاص و کم مسافر آفري وجود نخواهد داشت.
به صورت معمول اين حالت بيشتر براي کشورهايي پيش ميايد که آن کشورها از گردشگران ايراني ويزا نمي خواهند . در راس اين کشور ها ترکيه و بعد از آن مالزي، سريلانکا، بلاروس ، . . و البته کشورهاي پرطرفداري مانند امارات، تايلند و . . .وجوددارد.
در اين حالت آژانسهاي مسافرتي اقدام به فروش اين تورها با تخفيف بين 5 تا 50 درصدي مينمايند. البته مشخصا اين حالت براي تعطيلات کمتر پيش مي آيد چرا که در زمانهاي تعطيلات رسمي و مدت دار مسافر به اين مقاصد زيادتر از هر زمان ديگري است

خدمات مهاجرت و خدمات تور

تور مراکش

تور بالی

گردشگری
خدمات سفر ،خدمات حمل و نقل

بدروم ،تور بدروم ، سفر به بدروم