شهرهای مهم و همسایگان

جمهوری گرجستان شامل جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خودمختار آجارا بوده و به 65 ناحیه تقسیم می شود. شهرهای بزرگ این کشور عبارت اند از: تفلیس مرکز کشور، کوتائیسی ، گوری ، چیاتورا ،روستاوی ، پوتی ، تقیبولی ، زوگدیدی ، تسقالتوبو ،سوخومی ، تقوارچلی ، گاگرا ، باتومی .این کشور از شمال با فدراسیون روسیه 723 کیلومتر، از شرق با جمهوری آذربایجان 322 کیلومتر، از جنوب با جمهوری ارمنستان 164 کیلومتر و از جنوب غربی با ترکیه 252 کیلومتر هم مرز است. این کشور با نواحی ناهموار مشخص میشود و دو سوم آن کوهستانی است. کوه شخارا با ارتفاع 5069 در این کشور واقع شده است. گرجستان غربی دارای اقلیم مرطوب است، در حالی که گرجستان شرقی خشک یا معتدل مرطوب است. واحد پول این کشور لاری است. در سال2007 هر دلار آمریکا برابر با1.7 لاری بوده است.ساعت تفلیس مرکز گرجستان نیم ساعت عقب تر از تهران است.اما لازم به ذکر است که بگوییم که کشور گرجستان کشوری پر باران و سرسبز و دارای دریاچه های بسیار زیادی میباشد.دریاچه در حاشیه شهر تفلیس وجود دارد 3 به ترتیب بزرگی:
- دریاچه تفلیس ( که به دریای تفلیس معروف است ) تور گرجستان
- دریاچه لاک پشتها
- دریاچه لیسی
که در اطراف و تمامی نقاط این کشور دریاچه های بسیار دیگری وجود دارد که از آنها به عنوان منابع ذخیره آب و تفریحی بهره برداری میشود.

رقص گرجی
رقص گرجی (به گرجی: ქართული ცეკვა) رقص فولکوریک مردم گرجی است و جزو رقص های سنتی منطقهٔ قفقاز محسوب می شود.
ویژگی اصلی رقص گرجی این است که هر رقص نوع زندگی هر منطقه را که برخاسته از آن است مجسم می‌کند رقص کوهستانی مانند خوسورولی، قازبگوری و یا متیولوری به شدت از رقص‌های به اصطلاح دره‌ای مثل آچارولی و دورولی متمایز می‌شوند. لباس‌ها و پوشش‌ها برای هر رقص متفاوت است و نشانگر لباس‌های سنتی و تاریخی می‌باشد.گریگول روباکیدزه نویسنده و شاعر گرجی در وصف رقص گرجی گفته‌است که کسی دیگر نمی‌تواند مانند ما برقصد البته منظورش از لحاظ نژادی، توان رقصیدن نخواهد داشت.
منبع: دلتابان