راهنمای سفر به استانبول

کشور ترکیه که درجنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع شده است و بخش کوچکی از آن در منطقه بالکان در جنوب شرق اروپا قرار دارد. یکی از مهم ترین شهرهای ترکیه شهر استانبول است که بزرگترین شهر و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. استانبول در کنار تنگه ی بسفر و دریای مرمره قرار دارد. تنگه ی بسفر دو قاره ی اروپا و آسیا را از هم جدا می کند. استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. زبان مردم استانبول ترکی است. واحد پولی آن ها لیر است و -۱:۳۰ ساعت اختلاف ساعت با ایران دارند.

جاذبه های گردشگری استانبول عبارتند از :
استانبول علاوه بر مناره ها و بازارهای جذاب پایتختی پیشرفته و دنباله روی مد روز دنیاست که علاقمندان را از سراسر اروپا و آسیا به سمت خود جذب می کند. استانبول دارای جاذبه های گردشگری بی شماری از جمله کشتی ” Byzantine Hagia Sophia” و قصر زیبای “Topkapi” است که در منطقه سلطان احمد قرار دارند. موزه ی هنر مدرن استانبول نیز یکی دیگر از جاذبه های آن است. پل “Galata” ، بازار ” Eminönü” و مساجد معروفی که در استانبول قرار دارند از دیگر جاذبه های این شهرند. قایق های مخصوص جابه جایی مسافران یکی دیگر از جاذبه های آن است. هتل های استانبول را هم قبل سفر بررسی کنید .
هتل هالیدی این استانبول از هتل های ۵ ستاره خوب در منطقه شیشلی و فاصله اندکی از میدان تکسیم استانبول دارد البته هتل لیون هم هست که میتونید این هتل رو هم بررسی کتید .
بازار بزرگ (Grand Bazaar) در منطقه Beyazit که دلالان فرش و طلا در آن معامله می کنند. فروشگاه های مد در قسمت های مدرنتر استانبول همانندBeyoglu می توانید ببینید. فستیوال های مختلفی از جمله فستیوال هنر ، فیلم و موسیقی در میدان فرهنگی آتاتورک استانبول برگزار می شوند. می توانید غذاهای کاملا ترکی را درخیابان “Nevizade” امتحان کنید. در رستوران ها گروه موسیقی محلی نیز به نواختن مشغولند، توصیه میکنم مطالب کاپادوکیا و مطلب سفر به ترکیه را بخوانید.
تور استانبول
بهترین زمان برای سفر به استانبول چه زمانی است ؟
آب وهوا مهمترین معیار برای سنجش زمان مناسب برای سفر به ترکیه است. برای دیدن روستاهای قدیمی ومناطق باستانی حاشیه مدیترانه ، بهترین زمان سفر ماه های آوریل، می، سپتامبر و اکتبر هستند . یکی دیگر از مزایای مسافرت در این ماه ها اینست که دوباره کودکان به مدرسه می روند و موزه ها خلوت ترند و دمای هوا نسبتا مناسب است. ( قیمت تور استانبول )

آب و هوای استانبول چگونه است ؟
در ماه های آوریل ، می ، سپتامبر و اکتبر دمای هوا نسبتا مناسب است . ماه های سپتامبر و ژانویه ماه های پر بارانی هستند و در این ماه ها استفاده از آفتاب ساحل عملا امکان پذیر نیست.

ساعات کار اداری در سفر به استانبول چگونه است؟
ساعت کاری بانک ها از دوشنبه تا جمعه، از ۸:۳۰ صبح تا ظهر و از ۱:۳۰ تا ساعت ۵ است. ادارات دولتی از دوشنبه تا جمعه، از ۸:۳۰ صبح تا ۱۲:۳۰ و از ۱:۳۰ تا ساعت ۵:۳۰ پاسخگوی شما هستند. ساعات کار رسمی فروشگاه ها عیارتست از دوشنبه تا شنبه ۹:۳۰ تا ۱ و از ۲ تا ۷ . ساعات کاری موزه ها و قصرها به طور معمول از سه شنبه تا یکشنبه از ۹:۳۰ تا ۵ یا ۵:۳۰ است و در بعضی مواقع قصرها در روزهای سه شنبه و پنجشنبه تعطیل می باشند.


ولتاژ برق مصرفی در استانبول چقدر است؟
ولتاژ استاندارد ۲۲۰ ولت است و پریزها ورودی دو شاخه دارند.

میزان مالیات چقدر است ؟
در قیمت اغلب کالاها ، حدود ۱۸% مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته می شود. این درصد برای خدمات توریستی مانند کرایه اتاق در هتل به ۸% کمتر می شود و جابجایی های داخل فرودگاه نیز مشمول مالیات ۱۸% می شوند.