نکاتی جهت سفر به مارماریس، جواهر ترکیه

تور ترکيه - در شهر مارماريس، آفتاب طلايي و درياي فيروزه اي مناظري ساخته که اين شهر ساحلي را برازنده ي لقبي مي کند که توريست ها به آن داده اند: جواهر ترکيه.
با اين که مارماريس در جنوب غربي ترين نقطه ي کشور واقع شده، ولي رسيدن به آن خيلي مشکل نيست. فرودگاه دالامان در صد کيلومتري شهر و فرودگاه ميلاس بودروم که تا مارماريس کم تر از ??? کيلومتر فاصله دارد، پذيراي مسافراني است که از راه هاي هوايي به اين شهر مي رسند. از هر دوي اين فرودگاه ها به طرف مرکز شهر، هم تاکسي و هم اتوبوس وجود دارد. کرايه ي تاکسي ها خيلي گران نيست، اما اتوبوس ها هم هر نيم ساعت يک بار حرکت مي کنند. از جنوب و شمال ترکيه جاده هاي زيادي هستند که به مارماريس مي رسند و مسافران زيادي، چه خارجي و چه از اهالي خود ترکيه، هر سال از راه هاي زميني به اين شهر مي آيند.
بهتر است لباس هاي سبک همراه خودتان بياوريد، چون آب و هواي مارماريس در تمام فصل هاي سال گرم است و تنها در روزهاي زمستان ممکن است به کم تر از ?? درجه ي سانتي گراد برسد. همين ويژگي باعث شده که درياي آنجا در تمام طول سال براي شنا و ديگر ورزش هاي آبي مناسب باشد و گشت و گذار در شهر مسافران را اذيت نکند، ولي بهترين وقت سفر به مارماريس از اوايل بهار تا اواسط تابستان است. اين وقت سال، تعداد توريست ها خيلي زياد است، پس بهتر است از قبل به فکر رزرو هتل موردعلاقه تان باشيد؛ از بين هتل هاي مختلف با ستاره هاي متفاوت و يا ويلاهاي ساحلي، هماني را انتخاب کنيد که بيشتر دوست داريد. سرويس هاي هتل ها با هم متفاوت است و يک هتل چهار ستاره با امکانات و پذيرايي خوب مي تواند از ??-?? هزار تومان به بالا هزينه داشته باشد. اصلي ترين خيابان شهر، بلوار اگمنليک است که به مجسمه ي آتاتورک در جوار ساحل ختم مي شود. ساحل اصلي مارماريس يک پارک ساحلي زيبا نيز در خودش دارد.
براي اين طرف و آن طرف رفتن در شهر، به جز تاکسي هاي زردرنگي که به تاکسي متر مجهز هستند، مي توانيد دولموش يا همان ون ها را که جا براي يازده مسافر دارند، سوار شويد. دولموش ها مانند ميني بوس ها در مسيرهاي مشخصي رفت و آمد مي کنند و هزينه ي زيادي ندارند. وسوسه انگيزترين بخش سفر به يک شهر ساحلي، درياست. اين جا هم تا دل تان بخواهد تفريحات و سرگرمي هاي دريايي برپا شده، مثل شنا وغواصي ،موج سواري، قايق سواري و از همه زيباتر سفر با کشتي به سواحل هم جوار ايچيملر و يا تونوک در آب هاي شفاف مديترانه و درياي اژه مي باشد. کشتي ها در اسکله ي زيباي ايچملر توقف مي کنـنـد و تا وقت برگشتن به مارماريس در بازار ساحلي آن جا خريد کرد.
مي توانيد از غواصي در کشتي هم لذت ببريد بصورتي که، تجهيزات غواصي را در اختيار مسافر مي گذارند و به او ياد مي دهند چگونه از روي عرشه ي کشتي به اعماق درياي آبي شيرجه بزند. البته هر دوي اين تورها را مي توان با صرف هزينه ي بيشتر و در قايق هاي کروز به صورت خصوصي تر تجربه کرد. يکي از کارهاي به ياد ماندني در مارماريس، تور جيپ سافاري است؛ توري يک روزه که از جلوي هتل خودتان شروع مي شود و با ديدن درختي 1800ساله در روستاي بوزبورون و آبشار تارگوت ادامه پيدا مي کند. عسل کاج و آويشن اين منطقه خيلي معروف است و بهتر است بعد از صرف ناهار در رستوراني جنگلي، دسر شيربرنج ترکي را به همراه عسل امتحان کنيد. بعد از ظهر، جيپ ها به تنگه ي يالانجي مي روند، تنگه اي با آب هاي کم عمق که منظره اي زيبا و فراموش نشدني دارد. در انتها هم جيپ سواري جلوي هتل تمام مي شود.
سرگرمي هيجان انگيز بچه ها در مارماريس، پارک آبي آکوا دريم است که وسايل بازي خيلي زيادي دارد و بالاي يک تپه قرار گرفته. منظره ي زيباي شهر با کاج ها و چنارهاي سبزرنگش، از آن جا تماشايي است. با اين که رستوران هاي مارماريس تنوع غذايي زيادي دارند، ولي انتخاب غذا در آن جا کار سختي نيست، غذاهاي دريايي، کوفته و کباب هاي لذيذ با بهترين کيفيت در همه ي رستوران ها به خوبي سرو مي شوند و در مقايسه با مشابه شان در ايران حداقل نصف قيمت را دارند. براي گياه خوارها هم دلمه هاي گياهي جورواجور پيشنهاد خوبي است. در کنار بيشتر غذاها زيتون هاي مختلفي مي گذارند که گاهي از غذاي اصلي خوشمزه تر هستند. مجموعه اي از غذاها و نوشيدني هاي ترکي را مي شود با تور شب ترکي تجربه کرد، شبي مملو از موسيقي و آتش بازي و نمايش هاي سنتي که با ترانسفر از هتل حدود صد لير هزينه دارد. شب هاي گرم مارماريس را مي توان با جنب وجوش نيمه ي شرقي شهر، بازار و کافه هاي همان حوالي گذراند.
منبع: الي گشت