راهنمای سفر به کشور مراکش

مراکش کشوری در شمال غربی آفریقا است. این کشور ساحلی طولانی با اقیانوس اطلس دارد و از شمال به جبل‌الطارق و دریای مدیترانه، از سوی شرق با کشور الجزایر، از غرب با اقیانوس اطلس و از جنوب با کشور موریتانی همسایه است. اگر قصد سفر به مراکش را دارید یا در حال رزرو تور مراکش نوروز 96 هستید ، در ادامه همراه ما باشید.
اطلاعات تاریخی و جغرافیایی
تاریخ مراکش با بربرها آغاز می‌شود. بربرها اولین قومی بودند که از اواخر هزاره دوم قبل از میلاد در این منطقه ساکن شدند. در سال ۱۴۶ قبل از میلاد، هنگامی که روم باستان در طی گسترش امپراتوری خود کارتاژ را تسخیر کرد، بر این منطقه نیز مسلط شد و شواهد حضور رومیان در آنجا، همچنان در خرابه های «ولوبیلیس» وجود دارد.جمعیت این کشور از دو قوم سامی عرب و بربر آمازیغ تشکیل شده که علاوه بر نقاط مشترک از جمله دین اسلام، پایبند به فرهنگ خاص خود هستند. مراکش در مسیر تاریخی خود، از تبادلات فرهنگی با بیگانگان جز آنچه را که خودشان خواسته‌اند، سرباز زده‌اند و هویت فرهنگی خویش را اولویت اول قرار داده اند. مردم مراکش همواره تلاش کرده‌اند در گذر زمان به سنت های مذهبی- ملی، حتی در پوشیدن لباس سنتی خود، پایبند باشند.دین رسمی کشور اسلام است و تعداد اندکی مسیحی و یهودی نیز در مراکش زندگی می کنند. لازم به ذکر است که زبان رسمی مراکش عربی بربری است.با اینکه بزرگ‌ترین شهر مراکش، کازابلانکا است، ولی پایتخت آن رباط است. مهم‌ترین بندرهای مراکش عبارتند از: کازابلانکا، طنجه، ناظو، محمدیه، آسفی و اگادیر. مهم‌ترین شهرهای مراکش نیز: رباط (پایتخت سیاسی- اداری) ، کازابلانکا (دارای مرکزیت اقتصادی- تجاری)، فز (دارای نوعی مرکزیت مذهبی- فرهنگی)، مراکش (دژ فرهنگ بربر)، طنجه و اگادیر (شهرهای توریستی) هستند.
آب و هوا
آب و هوای مراکش همواره معتدل بوده و امکان لذت بردن از تنوعات این کشور در تمام طول سال وجود دارد. مراکش بهاری گرم و دلپذیری به همراه شکوفه‌های درختان و برف روی قله کوه‌ها دارد. در تابستان نیز هوا گرم است، ولی با این حال آب و هوای خنک در کوه‌های اطلس فراهم است. در زمستان هوا سرد و مرطوب بوده، به طوری که می‌توانید در کوه‌های پوشیده از برف اطلس به اسکی بپردازید یا در همان زمان در اگادیر به شنا بروید! فصل پاییز نیز بهترین زمان برای استراحت است، زیرا شب‌های آن طولانی بوده و باران فصل زمستان هنوز شروع نشده و هنوز هم شنا در دریا لذت بخش است.
پول و اختلاف ساعت
واحد پول مراکش درهم مغرب (MAD) است که به ۱۰۰ سنتیم تقسیم می‌شود و یک درهم تقریبا معادل ۳۰۰۰ ریال ایران است. لازم به ذکر است که امکان تبادل ارز در خارج از مرزهای این کشور وجود ندارد. ورود و صدور ارز مراکش اکیدا ممنوع است، ولی با این حال هیچ محدودیتی در واردات ارز خارجی وجود ندارد و شما می توانید پول خود را به راحتی در دفاتر موجود در فرودگاه‌ها، هتل‌های مرکزی و بسیاری از بانک‌ به درهم تبدیل کنید. به یاد داشته باشید پیش از خروج از کشور نسبت به تبدیل ارزهای درهم خود اقدام کنید. خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که اختلاف ساعت ایران با مراکش ۳:۳۰- است.
هزینه‌های متداول
اقامت
مسافرخانه‌های معمولی در شهرهای بزرگ مانند فز و مراکش قیمتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ درهم دارند و در شهرهای کوچک‌تر و حومه آن‌ها، قیمت حدود به ۵۰ درهم است. خانه‌های شخصی (هاستل‌ها) در کل کشور قیمتی بین ۱۲۰ تا ۳۵۰ درهم دارند که نرخ قیمت در شهرهای کوچک‌تر بسیار به‌صرفه‌تر است. آخر از همه هم هتل‌ها جا دارند که از ۲۰۰ درهم شروع شده و تا ۴۰۰ درهم برای یک اتاق دونفره خرج برمی‌دارند.
غذا
 قیمت خورد و خوراک در مراکش نسبت به خیلی از کشورهای دنیا، ارزان‌تر و به‌صرفه است. قیمت یک فنجان چای فقط ۲ تا ۴ درهم است. یک ظرف غذا پر از گوشت و سبزیجات همراه با مخلفات آن حدود ۳۵ درهم قیمت دارد. ساندویچ، پیتزا و کلیه غذاهای خیابانی بسته به شهر اقامت شما، قیمتی بین ۲۰ تا ۵۰ درهم دارند. البته همه رستوران‌های این کشور ارزان نیستند. به طور مثال رستوران‌های شهرهای ساحلی، برای غذاهای دریایی خود قیمتی بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ درهم طلب می‌کنند.
حمل و نقل
بهترین روش برای حمل و نقل در مراکش، استفاده از قطار است. این روش ارزان، راحت و بدون دغدغه است. ایستگاه‌های راه‌آهن تقریبا در تمام شهرهای اصلی مراکش وجود دارد و شما را از سفر با ماشین بی‌نیاز می‌کنند. هزینه قطار درجه دو حدود ۳۰ درهم و درجه یک حدود ۴۵ درهم است. اگر در سطح شهر قصد جابجایی دارید از تاکسی و اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس‌ها ممکن است زیادی شلوغ شوند، اما هزینه آن‌ها به مراتب از تاکسی پایین‌تر است.
تفریحات
مناطق اصلی گردشگری این کشور مانند شهر مراکش (با خود کشور مراکش اشتباه گرفته نشود)، معمولا دارای تورهای اختصاصی هستند. تورهای نصف روز ۵۰۰ درهم و تمام روز ۹۰۰ درهم خرج برمی‌دارند، البته این قیمت‌ها بسته به مکان و نوع تور متغیر هستند.