راهنمای کوتاه سفر به تایلند

تايلند را شايد بتوان يکي از مهم‌ترين مقاصد گردشگري آسياي جنوب‌شرقي به شمار آورد. بسياري از گردشگران به بانکوک سفر مي‌کنند و گردش خود در اين منطقه را از آنجا آغاز مي‌کنند.. پس اگر شما هم تور تايلند  را رزرو کرده ايد اين مطلب را بخوانيد . تايلند با جنگل‌هاي باشکوه، سواحل معروف، غواصي‌هاي در سطح بالاي جهاني، غذاهاي بي‌نظير و قيمت‌هاي نسبتا ارزان، گردشگراني از تمام سلايق را جذب خود مي‌کند. از اقامتگاه‌هاي ارزان قيمت تا هتل‌هاي باشکوه ????? دلاري در اين کشور يافت مي‌شود. گذشت و گذار در تايلند بسيار ساده است و پياده مي‌توان به راه افتاد و از بسياري مکان‌ها ديدن کرد. اگرچه مقاصد بسياري در نقشه‌ي گردشگري اين کشور وجود دارد، اما از تعدادي از آن‌ها مي‌توان به دور از خيل جمعيت و قيمت‌هاي بالا بازديد کرد. نام تايلند معمولا سواحل، زيبايي‌ها، جنگل‌ها و غذاهاي معروف اين کشور را تداعي مي‌کند.
هزينه‌هاي معمول
اقامت
به طور کلي تايلند کشوري بسيار ارزان است، اما مناطق شمالي بانکوک يا جزاير آن نسبت به ديگر جاهاي آن ارزان‌تر هستند. مي‌توانيد اقامتگاه‌هايي با قيمت ??? بات تايلند براي هر شب در مناطق شهري و ??? بات تايلند براي هر شب در مناطق بيرون شهر بيابيد. براي اقامت در اتاقي بهتر با تهويه مطبوع يا اقامت در جزاير بايد براي هر شب ??? بات تايلند يا بيش‌تر پرداخت کنيد. خانه‌هاي زيباي ييلاقي را نيز با همين هزينه مي‌توان اجاره کرد. قيمت هتل‌ها از ???? بات تايلند براي هر شب شروع مي‌شوند و اقامتگاه‌هاي بزرگ با خانه‌هاي ييلاقي ساحلي تقريبا ???? بات تايلند يا بيشتر قيمت دارند.
غذا
غذا در تايلند واقعا ارزان است. غذاهايي که روي گاري دست‌فروشان سرو مي‌شود يا در دکه‌هاي خياباني، کمتر از ?? بات تايلند هزينه دارد. به طور ميانگين هر وعده با هزينه‌اي برابر ??-?? بات تايلند مي‌توانيد غذا ميل کنيد. اگر مي‌خواهيد غذاهاي محلي بخوريد براي هر روز بايد بين ??? تا ??? بات تايلند هزينه کنيد. غذاهاي غربي هم ??? تا ??? بات تايلند هزينه دارد، هر چند اين هزينه در برخي رستوران‌هاي زنجيره‌اي معروف غربي بالاتر نيز هست. ايسائو سوشي (بانکوک)، کاتالانا تپس (بانکوک)، ام گانش اينديان (کوفانگان) و دادا کافه (چيانگ ماي) رستوران‌هاي محبوبي در تايلند هستند.
حمل و نقل
مانند هر چيز ديگري حمل و نقل نيز در تايلند ارزان است. اتوبوس‌هاي شهري حدود ? بات تايلند، مترو و قطارهاي هوايي در بانکوک بين ?? تا ?? بات براي هر سفر و تاکسي‌ها بين ?? تا ??? بات هزينه دارند. توک‌توک‌ها گران‌ترند و بين ??? تا ??? بات تايلند هزينه در پي دارند. قطارهاي بين شهري نيز ارزانند، قطارهاي روزانه حدود ??? بات و قطارهاي شبانه حدود ??? بات تايلند هزينه دارند که البته اين هزينه براي قطار درجه دو و بدون تهويه مطبوع خواهد بود. قايق‌هاي حمل مسافر به جزاير هم بين ??? تا ??? بات است. به طور کلي بهتر است از اتوبوس و قايق براي حمل و نقل استفاده کنيد.
فعاليت‌ها
تورهاي روزانه ??? تا ???? بات هزينه دارند و هزينه‌ي هر روز کوه‌پيمايي حدود ???? تا ???? بات است. کلاس‌هاي آموزشي مخصوص مدرک غواصي PDI (که در تايلند بسيار محبوب است) حدود ????? بات تايلند هزينه در پي دارند. پارک ملي فيل‌ها (چيانگ ماي)، غواصي سايري هوت (کو تاو) و ورلد دايورز (کو تاو) بهترين شرکت‌هاي برگزاري تورهاي روزانه در تايلند هستند.
راهنماي صرفه‌جويي در هزينه‌ها
مانند محلي‌ها باشيد
بهترين راه براي صرفه‌جويي در تايلند زندگي مانند محلي‌ها است. از اتوبوس‌هاي محلي، غذاهاي خياباني و نوشيدني‌هاي محلي استفاده کنيد. به طور متوسط يک فرد تايلندي با هزينه‌اي کمتر از ???? بات ماهانه در بانکوک و حتي کمتر در مناطق بيرون شهر، زندگي مي‌کند. اگر در هتل‌هاي ارزان اقامت کنيد و غذاهاي خياباني بخوريد هزينه‌ي هر روز زندگي شما کمتر از ??? بات خواهد بود.
غذاهاي خياباني بخوريد
از خوردن غذاهاي خياباني نترسيد. اين غذاها حتي بيش‌تر از رستوران‌ها سالم هستند. اگر اين گونه نبود هر روزه تايلندي‌ها در غرفه‌هاي خياباني براي خوردن غذا جمع نمي‌شدند. بهترين غذاهاي تايلندي را در غرفه‌هاي خياباني آن و با قيمتي خيلي کمتر از رستوران‌ها خواهيد يافت.
بهترين اماکن و تفريح‌ها در تايلند
بانکوک را بگرديد
بانکوک قلب تايلند و مکاني است که حتما بايد ببينيد. خيلي‌ها در ابتداي سفر از اين شهر خوششان نمي‌آيد اما با گذر زمان اين موضوع عوض مي‌شود. معابد، قصرها، بازارهاي زيبا و مغازه‌ها را بگرديد.
در چيانگ ماي ماجراجويي کنيد
چيانگ ماي شهري قديمي پر از معابد است که توسط جنگل‌ها احاطه شده است. اين شهر شروع خوبي براي گردشگراني است که علاقه به پياده‌روي دارند. معبد فيل‌ها در نزديکي شهر است و بازار شب چيانگ ماي بهترين جا براي خريدهاي با تخفيف بسيار به شمار مي‌رود.
از پارک‌هاي ملي ديدن کنيد
پارک ملي خاو ماي که سه ساعت از شمال بانکوک فاصله دارد، بهترين جا براي پياده‌روي، شنا و ديدن فيل‌هاي وحشي است. اين پارک خيلي شلوغ نيست. پارک ملي خاوساک که در جنوب تايلند قرار دارد به عقيده‌ي بسياري يکي از بهترين پارک‌هاي ملي جهان و بهترين آن در تايلند است. در اين پارک غارها، جنگل‌ها، رودخانه‌ها، درياچه‌ها و کريستال‌هاي سنگ آهکي زيبايي را خواهيد يافت. اين پارک مکان محبوبي براي گردشگران نيست اما اگر مدت زيادي در تايلند اقامت داشتيد،  سري به اين پارک زيبا نيز بزنيد.
از پايتخت‌هاي سنتي تايلند بازديد کنيد
در حد فاصل تايلند و چيانگ ماي سه پايتخت سنتي تايلند يعني سوخوتاي، لوپ بوري و آيوتاها قرار گرفته‌اند. بازديد از آن‌ها در هنگام سفر از بانکوک به چيانگ ماي سفري بي‌نظير براي شما رقم خواهد زد. در اين اماکن اطلاعات بسياري از گذشته‌ي تايلند و زندگي روستايي آن کسب خواهيد کرد.
در جزاير گرمسيري لحظات آرامي را سپري کنيد
تايلند جزاير متعددي دارد. تعدادي از آن‌ها پيشرفت بسياري کرده‌اند و تعدادي فقط يک اقامتگاه ييلاقي دارند. تعدادي از بهترين جزاير تايلند کوسامت، کوتاروآتو، کولانتا، کوچانگ، کوتاو، کوجوم، جزاير سيميليان و کو ساموي هستند.
در جشن کامل شدن ماه شرکت کنيد
جشن‌هاي بسياري در تايلند برگزار مي‌شود و اگر اهل چنين مراسمي هستيد ، حتما در جشن معروف کامل شدن ماه شرکت کنيد. در اين جشن ????? نفر تا طلوع خورشيد در سواحل هات رين در کوفانگان به شادي مي‌پردازند. ممکن است اين جشن توريستي به نظر بيايد و خيلي شبيه مراسم محلي‌ها نباشد، اما در واقع اين جشن بخشي از فرهنگ و تاريخ تايلند است.
به جنگل‌ها برويد
جنگل‌هاي وسيع بسياري در شمال تايلند وجود دارند. حتما براي سفرهاي چند روزه به اين جنگل‌ها برنامه‌ريزي کنيد. در اين جنگل‌ها قبايل ساکن در تپه‌هاي بلند تداعي کننده‌ي دنياي ديزني خواهند بود. بهترين جنگل‌ها در چيانگ ماي و چيانگ راي قرار دارند.
غواصي کنيد
غواصي در تايلند ورزش پرطرفداري است. ارزان‌ترين مکان غواصي در جزيره‌ي کاوتاو است که براي مسافران علاقه‌مند به غواصي در نظر گرفته شده است. بسياري از گردشگران فقط براي غواصي به اين مکان مراجعه مي‌کنند. هر چند امکان غواصي در سراسر تايلند وجود دارد اما در کولانتا و جزاير سورين و سيميليان تجربه‌ي غواصي زيباتري خواهيد داشت.
آشپزي ياد بگيريد
غذاهاي تايلندي بسيار خوشمزه و لذيذ هستند و طبخ آنها نسبتا ساده است. در سراسر تايلند مراکز آموزش آشپزي وجود دارد اما بهترين آن‌ها در بانکوک و چيانگ ماي واقع هستند. حتي اگر بعد از خروج از تايلند قصد درست کردن غذاي تايلندي نداريد تجربه‌ي يک روز پخت و پز و خوردن غذاي تايلندي تجربه‌اي به ياد ماندني خواهد بود.
از اماکن کمتر شناخته شده ديدن کنيد
اگر واقعا مي‌خواهيد طعم زندگي واقعي تايلندي‌ها را به دور از شهرهاي بزرگ بچشيد حتما به ايسان عزيمت کنيد. ايسان نامي است که به مناطق شمال شرقي تايلند اطلاق مي‌شود که مناطقي روستايي هستند. اين منطقه مزارع کوچکي دارد که توريستهاي بسيار کمي را به خود مي‌بينند. زندگي در اين جا در گذر زمان تفاوت بسياري نکرده است. اين منطقه که گاهي به مرداب تشبيه مي‌شود زيباترين نقطه‌ي تايلند براي گردشگري است.
از قطارهاي روزانه استفاده کنيد
مسافرت با استفاده از قطارهاي روزانه از بانکوک به چيانگ ماي نه تنها ارزان‌تر است بلکه براي ديدن مناطق بيرون از فضاي شهري تايلند بهتر از قطارهاي شبانه است. شايد به نظر برسد يک روز خود را هدر مي‌دهيد، اما چگونگي مسافرت تايلندي‌ها با قطار را تجربه خواهيد کرد و مي‌توانيد از دستفروش‌هايي که غذاهاي ?? باتي در ايستگاه‌ها مي‌فروشند بهره‌مند شويد. مسافرت با قطار روزانه يکي از محبوب‌ترين تفريح‌ها در تايلند است ولي داشتن کتابي خوب براي مطالعه حين سفر خالي از لطف نيست.
در فستيوال سونگکران شرکت کنيد
بين روزهاي سيزدهم و پانزدهم آوريل تايلندي‌ها سال جديد خود را با برگزاري مراسمي سه روزه همراه مراسم آب بازي جشن مي‌گيرند. جشن سونگکران براي شستن بدي‌هاي گذشته و شروع خوب سال جديد است. اين فستيوال تجربه‌اي فراموش‌نشدني براي شما خواهد بود
به فيل‌ها کمک کنيد
شما مي‌توانيد به تايلند مراجعه کنيد و فيل‌ سوار شويد ولي بسياري از اين فيل‌ها مورد سوءاستفاده قرار مي‌گيرند. شايد بخواهيد براي حمايت از آن‌ها و جلوگيري از سوءاستفاده از اين تفريح صرفنظر کنيد، اما روشي بهتر براي کمک به اين حيوانات عضويت داوطلبانه در مرکز حفاظت از فيل‌ها در چيانگ ماي است.
وات دوي سوتپ (Wat Doi Suthep) را ببينيد
اين معبد بي‌نظير بودايي در پارک ملي دوي سوتپ در ?? مايلي چيانگ ماي قرار دارد. قطاري برقي يا مسيري ??? پله‌اي شما را به قله‌ي دوي سوتپ، جايي که اين معبد پر زرق و برق طلايي وجود دارد، خواهد رساند. قدمت اين معبد به قرن ?? ميلادي بازمي‌گردد و معبدي بسيار زيباست که نبايد فرصت ديدن آن را از دست بدهيد.