شهر زیبای چشمه در نزدیکی ازمیر

اگر قصد خريد تور ترکيه را داريد، خواندن اين مطلب را به شما توصيه مي کنيم.
چشمه يا Çe?me يکي از شهرهاي ساحلي ترکيه با جمعيتي در حدود 20 هزار نفر است و در غربي‌ترين نقطه‌ي اين کشور، در کنار درياي اژه واقع‌شده است.
اين اقامتگاه کوچک در فاصله 88 کيلومتري ازمير و 180 کيلومتري از کوش آداسي قرار دارد و به علت وجود چشمه‌هاي کوچک و بزرگ معدني در سرتاسر شهر، نام چشمه براي آن انتخاب‌ شده است، البته بسياري از دريانوردان به اين شهر بندر کوچک هم مي‌گويند.
سواحل زيباي شني، رستوران‌هاي ماهي، و ارتفاعات زيبا، اين شهر را به يکي از جاذبه‌هاي گردشگري ترکيه تبديل کرده است. در مرکز شهر يک قلعه‌ باقيمانده از قرن 14 وجود دارد که در قرن شانزدهم مورد بازسازي قرارگرفته است. در کنار اين قلعه کاروانسرايي قرار داشت که گفته مي‌شود در قرن شانزدهم و به دست سليمان نبي ساخته‌ شده بود. اين کاروانسرا در قرن نوزدهم و در جريان مرمت کليساي Hagios Haralambos تبديل به هتل شد.
شهر چشمه مرکز موج‌سواري ترکيه و يکي از بهترين اقامتگاه‌هاي موج‌سواران دنيا محسوب مي‌شود، به‌ويژه منطقه آلکاتي (Alacati) آن. عمق آب‌هاي اين منطقه تا فاصله 700 متري از ساحل هم در حدود يک متر باقي مي‌ماند و بادهاي آن هيچ‌وقت تمامي ندارند. همين امر پاي چندين مدرسه‌ي آموزش موج‌سواري را به آلکاتي کشانده است. جشنواره موج‌سواري چشمه همه‌ساله در اين منطقه برگزار مي‌شود. تور چشمه

ايليکا (Ilica) يکي ديگر از استراحتگاه‌هاي چشمه است که در فاصله 5 کيلومتري شرق آن قرار دارد. چشمه‌هاي آب گرم و سرد معدني ايليکا، علت اصلي نام‌گذاري شهر چشمه به اين نام بوده‌اند. اين منطقه در ابتدا محلي براي استراحت ثروتمندان ازمير در روزهاي گرم تابستان بود، اما امروزه يکي از پرطرفدارترين استراحتگاه‌هاي ترکيه در بين گردشگران محسوب مي‌شود. نحوه قرارگيري چشمه‌ها در ساحل درياي اژه و از بين رفتن مرزهاي بين آن‌ها، زيبايي‌هاي چشمه را دوچندان کرده است. شنا در چشمه‌هاي آب سرد در روزهاي گرم تابستاني و يا چشمه هاي آب گرم شفادهنده‌ي آن، در کنار آب هاي نيلگون اژه، تجربه‌اي بي نظير خواهد بود.
جشنواره‌ي بين‌المللي موسيقي چشمه که همه‌ساله در اين شهر برگزار مي‌شود هم يکي از پرطرفدارترين جشن‌هاي سالانه‌ي ترکيه است.